Bez względu na metodę inwestycji w kryptowaluty, każdy początkujący inwestor zastanawia się nad ich spieniężeniem. Po nagromadzeniu w wirtualnym portfelu odpowiedniej sumy następuje moment wymiany bitcoina na namacalną walutę.

Wymiana bitcoinów

Ze względu na wirtualną specyfikę bitcoinów, ich wymiana na materialne pieniądze może być nieco problematyczna. Po pierwsze, ze względu na stosunkowo krótki czas istnienia kryptowalut na rynku, w Polsce brakuje jednoznacznej i obowiązującej normy prawnej, która uregulowałaby obrót walutą cyfrową. Regularny handel bitcoinami na giełdach można sklasyfikować jako działalność gospodarczą, podobnie jak kopanie coinów za pomocą udostępniania mocy obliczeniowej urządzenia prywatnego.

Zainwestuj w Kryptowaluty na najpopularniejszej Giełdzie w Polsce
Załóż konto i zacznij inwestować!

A to oznacza rozliczenie wraz z podatkiem VAT. Z drugiej strony, bitcoin nie jest w Polsce postrzegany jako waluta, lecz towar, a więc wraz z wymianą na złotówki rozpoczyna się obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. Bez względu na sposób wymiany, zyski powinny być wykazane w rocznym rozliczeniu PIT. Być może, dzięki rosnącej popularności kryptowalut polski pracodawca zdecyduje się na unormowanie tego zagadnienia, ale prędzej zostanie wcielona dyrektywa opracowana przez parlament europejski.

Gdzie wymieniać bitcoiny?

Odnośnie samej wymiany – w internecie jest dostępnych kilka procesorów płatności bitcoin (są już również polskie). Dzięki nim, za pomocą smartfona można wymienić bitcoiny na złotówki i wymienić je w bankomacie (w kurs wliczona jest stała prowizja operatora). Sprzedaż kryptowalut najbezpieczniej odbywa się na specjalnie do tego przeznaczonych serwisach (najlepiej wybierać te z dużą liczbą użytkowników, aby móc wybierać najdogodniejsze oferty).

Serwisy wymagają wcześniejszej autoryzacji, czyli uzyskania naszych prywatnych danych osbowych (często z weryfikacją dowodu osobistego i zdjęcia twarzy włącznie). Weryfikacja może potrwać nawet kilka dni, więc dobrze jest zarejestrować się odpowiednio wcześnie. Za operację handlową serwisy naliczają prowizję (najczęściej od 0,5 do 1% wartości transakcji).

W przypadku obracania wielkimi sumami, ten ułamek prowizji może być znaczący, dlatego warto poszukać platform z niższymi opłatami operacyjnymi. Wymiany w kantorach internetowych są opłacalne tylko w przypadku korzystnych kursów. Z powodu wysokiej spekulacyjności wszystkich kryptowalut i wszelkich wahań na giełdzie, trudno jest trafić na opłacalny kurs, Bardziej prawdopodobna jest sytuacja, w której, ze względu na nagły skok notowań tracimy z powodu wymiany w nieodpowiednim czasie.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.