Bitcoin jak inne fizycznie dostępne surowce takie jak np. węgiel powstają w procesie, który zwany jest wydobyciem. Z tym że cała praca nie odbywa się za pomocą maszyny lub narzędzia: kilofa, młotka, lecz do tak zwanego miningu wykorzystuje się moc obliczeniową komputera. Urządzenia do kopania określonej kryptowaluty nazywane są koparkami.
Bitcoin o co chodzi?
Bitcoin to rodzaj cyfrowych żetonów, które w fizycznej postaci są bezwartościowe, gdyż nie jest on formą waluty, jaką można legalnie płacić. Co więcej Bicoin nie jest emitowany przez żaden organ ani konkretną organizację. Proces jej tworzenia został opracowany przez jedną osobę. W momencie kiedy będziemy chcieli pozyskać ową kryptowalutę będziemy zmuszeni zainwestować w sieć komputerów, która za sprawą licznych procesów matematycznych sprawi, że w naszym wirtualnym portfelu znajdzie się określona część Bitcoina.
Jak powstaje bitcoin?
Cel minigu jest jeden, który polega na tworzeniu nowych monet przy zapewnieniu płynności sieci w wyniku czego dochodzi do przetworzenia kolejnych transakcji. Liczbę Bitcoinów, jaką jesteśmy w stanie wydobyć jest ograniczona. Sam twórca Satoshi Nakamoto przyjął zasadę, że w obiegu nie może się znaleźć więcej niż 21 milionów Bitcoinów. Do dnia dzisiejszego wydobyto 18 milionów. Mimo iż do wydobycia nie zostało wiele to patrząc na całość proces ich miningu w wyniku działania czynników zewnętrznych jest coraz trudniejszy. Można etapy końcowe wydobycia takiej kryptowaluty porównać do kopalni węgla gdzie przedostając się przez kolejne warstwy dokopanie się do kolejnych minerałów staje się coraz trudniejsze, przez co wymaga od nas większego nakładu finansowego oraz technologicznego.
Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce podczas wydobywania Bitcoina gdzie jesteśmy zmuszeni w zainwestowanie w podzespoły, które pozwolą nam na osiągnięcie coraz to większej moc obliczeniowej. Nowe Bitcoiny powstają w wyniku dodawania kolejnych transakcji do sieci zwanej Blockchain, którą jest publiczna księga rejestrująca wszystkie płatności. Powstają one średnio raz na 10 min. Górnicy, wydobywając nową kryptowalutę rozwiązują wszystkie problemy udostępniając swoje koparki przez serwery online w ten sposób inni także mogą uczestniczyć w procesie kopania. Dzięki, czemu moc obliczeniowa wzrasta, a możliwość wydobycia większej ilości Bitcoina rośnie. Jednak nagroda, jaką jesteśmy w stanie wydobyć co 210 tysięcy wydobytych bloków topnieje. Na początku wynosiła ona 50 Bitcoinów, obecnie została zredukowana do 6,25 BTC.
Bitcoin jak zdobyć ?
Niestety z bólem trzeba sobie i innym powiedzieć, że jest to prawda. W momencie kiedy chcemy wydobyć kryptowalutę, która dopiero co raczkuje to laptop lub komputer do pracy biurowej będzie wystarczający. Jednak wraz z jej rozwojem będziemy musieli zainwestować w sprzęt, który zaoferuje nam większą moc obliczeniową. W tym celu obecnie kiedy chcemy wydobyć taką ilość Bitcoina, aby zysk przewyższał koszty będziemy potrzebować tak zwaną farmę podzespołów komputerowych, które w połączeniu z metalowym stojakiem tworzą koparkę lub koparki. Zapotrzebowanie na tego typu maszyny wzrosło w 2013 roku. Pierwsze koparki były tworzone przez ludzi prywatnych na własne potrzeby zarobkowe. Z czasem jednak wraz z drożejącymi cenami podzespołów oraz z coraz szybszym rozwojem rynku kryptowalut osobą początkującym zaczęły pomagać spółki oferujące również zakup sprzętu, który pozwoli nam zarobić pierwsze pieniądze.
Podsumowując cały proces wydobycia kryptowaluty, jaką jest Bitcoin polega na korzystaniu z mocy obliczeniowej komputera w celu weryfikacji transakcji, która pakowana jest następnie w bloki rozwiązując liczne problemy matematyczne w trakcie procesu, który zwany jest hashingiem. W momencie otrzymania prawidłowego wyniku nowe bloki dodawane są do sieci Blockchain, która zwraca nam określoną kryptowalutę w tym przypadku jest to Bitcoin. Możemy również szybciej zdobyć określoną kryptowalutę kupując ją jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sprzedając ją możemy bardzo dużo zyskać, lecz także stracić.