Jak skutecznie inwestować w bitcoina? To pytanie zadają sobie wszyscy zainteresowani najpopularniejszą kryptowalutą. Głowią się nad tym zarówno początkujący, jak i  ci nieco bardziej doświadczeni, ale wciąż niezadowoleni z efektów. Nie bez powodu giełdy kryptowalut są owiane złą sławą. Wynika to głównie z braku odpowiedniego doświadczenia i predyspozycji wielu inwestorów. Kupowanie i sprzedawanie bitcoina jest bowiem bardzo proste, lecz zarabianie na tych czynnościach arcytrudne. Jak zatem z sukcesami radzić sobie na trudnym giełdowym rynku? Przede wszystkim podpatrywać najlepszych traderów i stosować ich sprawdzone metody. O nich dowiesz się z dalszej części.

Skuteczna analiza – klucz do sukcesu

W opinii wielu, do podejmowania decyzji handlowych na giełdach, wystarczy rzut kostką lub monetą. Lepiej zapomnieć o tego typu hazardowym podejściu. Żeby skutecznie inwestować, konieczne jest osiągnięcie statystycznej przewagi na rynku. A ją może zapewnić jedynie każdorazowa, gruntowna analiza. Rozróżnia się analizę fundamentalną oraz techniczną. Zwykle umiejętne połączenie ich obu potrafi przynieść najlepsze efekty. Jakie są między nimi różnice?

Analiza fundamentalna to nic innego, jak monitorowanie makroekonomicznych danych gospodarczych. Zapoznawanie się z wynikami i raportami spółek oraz śledzenie polityki monetarnej banków centralnych. Natomiast analiza techniczna polega na używaniu wykresów cenowych. Opiera się na fakcie poruszania się cen w trendach oraz na cyklicznym powtarzaniu się niektórych formacji cenowych.

Inwestowanie w oparciu o analizę fundamentalną

W przypadku bitcoina sprawę ułatwia fakt, że na giełdach kryptowalut jest on powiązany z dolarem amerykańskim. Bardzo przydatne okazuje się więc śledzenie publikacji ekonomicznych nadchodzących ze Stanów Zjednoczonych. Jest ich spora ilość, lecz największą wagę mają trzy z nich: dane o inflacji, raporty o zatrudnieniu (NFP) oraz decyzje Amerykańskiego Banku Centralnego (FED-u) dotyczące stóp procentowych.

Jak to wygląda od strony praktycznej? Obowiązuje zasada, według której wzrost kursu USD prowadzi do spadków bitcoina, natomiast zniżkujący dolar będzie powodował jego umocnienie. Malejąca liczba bezrobotnych wpłynie zatem korzystnie na dolara. Podobnie będzie w przypadku podwyżki stóp procentowych – kurs USD powędruje w górę, a bitcoin się osłabi. Natomiast inflacja niższa od spodziewanej powinna wpłynąć na umocnienie kryptowaluty, gdyż będzie prowadziła do obniżki stóp procentowych, a tym samym do spadku dolara.

Inwestowanie z wykorzystaniem analizy technicznej

Analizę techniczną przeprowadza się na specjalnych platformach handlowych typu Meta Trader. Początkującego inwestora potrafi oszołomić i przytłoczyć ogrom ich możliwości. W rzeczywistości, zdecydowana większość dostępnych wskaźników, kanałów czy obiektów jest zupełnie nieprzydatna. Stosowanie ich w nadmiarze zaśmieca wykresy cenowe, co zwykle prowadzi do kosztownych błędów w analizie. Żeby skutecznie inwestować wystarczy znajomość i doświadczenie w używaniu zaledwie trzech rzeczy.

Pierwszą są świece japońskie. Na wykresach widać je w postaci charakterystycznych słupków, w graficzny sposób przedstawiających zachowania ceny. Najważniejsze znaczenie maja tzw. Pin bary, poetycko nazwane przez Japończyków spadającymi gwiazdami. Drugą rzeczą są średnie kroczące. Przybierają postać pofalowanych linii i najczęściej są wykorzystywane do identyfikacji aktualnie panującego trendu. Trzecim najważniejszym elementem są poziomy wsparcia i oporu oraz linie trendu. Wyznaczają obszary, w których cena wcześniej odbijała, nierzadko prowadząc do zmiany trwających trendów.

W praktycznym zastosowaniu analiza techniczna daje wiele możliwości. Wystarczy najprostszy przykład. Cena bitcoina dotarła do ważnego poziomu oporu i w tym samym miejscu pojawił się spadkowy pin bar. Jeżeli dodatkowo zaistniało to poniżej średniej kroczącej, wówczas otrzymujemy bardzo silny sygnał transakcyjny, mówiący w tym przypadku o niezwykle prawdopodobnym spadku kryptowaluty. Takich zależności występuje znacznie więcej. Będąc cierpliwym i zdyscyplinowanym, można na ich podstawie skutecznie inwestować.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.