Kryptowaluta ta powstała na skutek hardforka Bitcoina. Do jej twórców zaliczamy deweloperów, z zespołów, takich jak:
1. Bitcoin ABC
2. Bitcoin Unlimited
3. Parity Bitcoin
4. Bitcoin XT
5. nChains
6. Bcoin
7. BTC1
8. Bitprim
9. Bitcrust
Sposób, w jaki zapadały decyzje, co do powstania tej właśnie kryptowaluty jest zdecentralizowany, dlatego też tak mocno akcentowany jest fakt, że poszczególne zespoły musiały dojść ze sobą do porozumienia.
Bitcoin Cash – kryptowaluta
Jest to kryptowaluta stworzona na podstawie technologii peer-to-peer. Opiera się ona na takiej samej technologii, co bitcoin, czyli jest po prostu elektroniczną gotówką. Powstał poprzez hard fork, a więc odłam bazy danych bitcoina, który to wprowadził poprawki. Nastąpiło to poprzez rozłam w ekipie deweloperów, według których wprowadzenie bloku i tym samym zwiększenie prędkości sieci są konieczne.
Nie każdy z członków podzielał tę teorię. Inną kwestią jest to, że Bitcoin, tak naprawdę zaprzestał opierania się na idei stanowienia formy płatności, stał się on swego rodzaju aktywem inwestycyjnym. Twórcy również chcieli, żeby platforma generowała niskie koszty transakcji, nie skorzystano z rozwiązań, jakie daje Segwitu2X, a więc wyciąganie z transakcji danych o stronach. Zamiast tego wprowadzono Sighash.
Bitcoin Cash – opis, informacje, opinie
1. Skalowanie OnChain – nastąpiło podniesienie skalowalności do bloków 8 megabajtowych. Jest to rzecz, która może ulec zmianie, będzie można ją zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć. Zasadą jest to, że następuje skalowanie głównego łańcucha BCH, co jest znacznie odmiennym rozwiązaniem, aniżeli stosowane jest w przypadku Bitcoin, gdzie stosuje się wytwarzanie kolejnych łańcuchów bocznych, twz off chainów.
2. Sighash – jest znacznie usprawniony, dzięki czemu chroni przed podziałem łańcucha. Ma on również za zadanie zabezpieczać przed wydłużonym czasem potwierdzenia kolejnych bloków. Zajmuje się ponadto usuwaniem skalowania kwadratowych hashowanych podpisów, dzięki czemu sieć jest znacznie bezpieczniejsza.
3. DAA – stanowi on nowy algorytm, który dostosowuje algorytm hashowania. Dzięki czemu, na przykład górnicy mają możliwość swobodnego przełączania się, pomiędzy Bitcoin Cash a Bitcoin Legacy a algorytm dostosowuje trudność kopania i zabezpiecza przez przestojami. DAA zajmuje się również zrównoważeniem prędkości hashrate do interwału bloków, co 600 sekund, co umożliwia błyskawiczne dopasowanie trudności wydobycia do mocy obliczeniowej.
Dystrybucja
Obecnie podaż Bitcoin Cash zaplanowana jest na 21 milionów. Kryptowluta ta do kupienia jest, zarówno na giełdach, jak również można wydobywać ją przez koparki, a nagroda za wykopanie łupu wynosi 12,5 BCH.
Mining
W przypadku Bitcoin Cash trudność kopania jest niższa, aniżeli ma to miejsce w przypadku Bitcoina. Do kopania, możemy wykorzystać różne koparki, takie jak na przykład Atminer S7, które sprawdzają się zdecydowanie lepiej, aniżeli np. GPU. Warto zauważyć również fakt, że Bitcoin Cash korzysta z tego samego algorytmu, co Bitcoin, a więc SHA-256.
Warto zauważyć, że przy Bitcoin Cash, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku Bitcoina, zawsze użytkownik musi posiadać adres portfela, czyli klucz. BCH jest również znacznie szybszy, jeżeli chodzi o potwierdzenie dokonania transakcji. Również różni się od Bitcoina tym, że posiada bloki o większym rozmiarze 8-MB. Posiada także kilka ulepszeń, takich jak na przykład DAA, a podejmowanie decyzji o działaniach w projekcie podejmowane są tutaj na zasadzie konsensusu.