Zrozumienie sensu wydobywania kryptowalut wymaga wcześniejszego zorientowania w mechanizmie transakcyjnym. Transakcje dokonywane przez użytkowników są zapisywane w blokach, które łączą się w łańcuch (blockchain) i rozproszoną po prywatnych komputerach sieć. Sieć jest zabezpieczona unikatowym kodem kryptograficznym, dlatego praktycznie nie da się sfałszować powstałych bloków.
Jak szukać kryptowalut?
Poszukiwanie kryptowalut jest określanie kopaniem (mining). Ta nazwa nawiązuje do poszukiwaczy złota, ze względu na długotrwały proces poszukiwawczy i dużą wartość w przypadku znalezienia waluty cyfrowej.
Aby rozpocząć poszukiwania, czyli zostać przysłowiowym górnikiem należy udostępnić moc obliczeniową urządzeń prywatnych, lub wykup mocy obliczeniowej z już istniejącej „kopalni”. Działające w imieniu takiego górnika urządzenie próbuje wydobyć blok, czyli rozwiązać problem kryptograficzny (szansa powodzenia zależy od jego poziomu trudności).
W przypadku prawidłowego wyliczenia górnik otrzymuje określoną ilość cyfrowych monet, natomiast blok transakcji użytkowników trafia do blockchainu. Charakterystyczny jest brak odgórnej kontroli. Sieć sama się reguluje przy pomocy automatycznie nastawionych parametrów, np. nagroda za rozbicie bloków będzie wraz z upływem lat stale się zmniejszać (spadek o połowę co 210 tysięcy bloków).
Osiągalny zysk można obliczyć za pomocą dostępnych kalkulatorów opłacalności.
Zalety poszukiwania kryptowalut
Kopanie monet cyfrowych posiada ogromną przewagę nad tradycyjnym systemem bankowym. Nie istnieje bowiem żaden ludzki organ kontrolny. W przypadku obrotu instrumentami finansowymi banków zostajemy obciążeni prowizjami, opłatami manipulacyjnymi i ryzykiem zwyczajnego zablokowania konta (w przypadku, gdy naruszymy punkt z bardzo chaotycznego i skomplikowanego regulaminu bankowego).
W przypadku dochodzenia swoich praw, przeciętny obywatel nie ma większych szans w starciu z ogromną korporacją bankową. Kopanie z wykorzystaniem mocy obliczeniowej opiera się na rozproszonej sieci, kryptografii i algorytmach matematycznych, jest więc alternatywą i szansą na niezależność.
W przypadku kopania jako zwykły użytkownik z komputerem stacjonarnym, nie rozpoczynamy z przegranej pozycji, w starciu z serwerownią z ogromną mocą obliczeniową, właśnie ze względu na zmienny poziom trudności. Loteryjność wydobycia monety cyfrowej zapewnia więc szansę wzbogacenia się także dla przeciętnych obywateli. W przypadku banków, pomnożenia kapitału dotyczy raczej osób, które już posiadają pokaźną sumę.