Zacznijmy od tego co to jest kopanie kryptowalut. Kopanie (z ang. Mining) jest to rozwiązywanie problemu kryptograficznego, w przypadku najpopularniejszej waluty – Bitcoina, jest to problem który bazuje na podwójnej funkcji skrótu SHA-256.
Aby rozwiązać taki problem, trzeba znaleźć ciąg znaków (hash) który spełnia dane równianie. Po rozwiązaniu problemu kryptograficznego, nowy blok jest zatwierdzany i dołączany do istniejącego już łańcucha (blockchain).
Aby rozwiązać taki problem kryptograficzny potrzeba dużej mocy obliczeniowej. Do kopania kryptowalut używa się tzw. Koparek kryptowalut, które mogą być zwykłymi PC, złączonymi w jedno wielkie urządzenie kartami graficznymi lub wyspecjalizowanymi narzędziami typu ASIC.
Aby założyć koparkę kryptowalut trzeba:
- Posiadać portfel kryptowalutowy na jednej z giełd (na przykład Bitbay)
- Posiadać części do zbudowania takiej koparki:
- Płyta główna – serce naszej koparki, używane do komunikacji z innymi urządzeniami.
- RAM – pamięć podręczna, potrzebna do pracy koparki.
- Karty graficzne – GPU, najważniejsza część koparki, tu trzeba zainwestować.
- Procesor – CPU, może być dość słaby, nie będzie potrzeby wykonywania przez niego wielu operacji.
- Zasilacz – zasilacz modularny, dobrze by było gdyby był w standardzie co najmniej GOLD, trzeba wyliczyć iluwatowy zasilacz powinien być aby zasilił wszystkie elementy koparki.
- Risery – służą do komunikacji karty z płytą główną i pozwalają na dosyć łatwy montaż na koparce a nie na płycie głównej. Stelaż – obudowa naszej koparki dająca dobrą cyrkulację powietrza.
- Włącznik płyty głównej – wygodny sposób na włączenie koparki
- Wentylatory – mają za zadanie dodatkowo chłodzić karty graficzne..
- Rozgałęziacz do wentylatorów – przyda się do ułatwienia podłączania zasilania do wentylatorów.
- Dysk twardy z systemem windows lub linux – musimy na czymś pracować. Można rozpatrzyć także system ethOS który jest systemem dedykowanym do takiego przedsięwzięcia.
- Watomierz – przyda się do ocenienia zużycia prądu.
Jak działa koparka kryptowalut?
Działanie koparki kryptowalut jest proste. Koparka wykorzystuje moc obliczeniową kart graficznych w niej zawartych (co powoduje ich szybsze zużycie) aby rozwiązać problem kryptograficzny, co pozwoli na wykopanie danej kryptowaluty, są do tego odpowiednie programy, które pozwalają na bezpieczne kopanie kryptowalut i przesyłanie ich do naszego wirtualnego portfela kryptowalutowego. Kopanie kryptowaluty zaczynamy w programie do tego przeznaczonym, który właśnie kopie te kryptowaluty i wysyła je do naszego wirtualnego portfela. Na zakończenie warto wspomnieć, że należy dwa razy przeliczyć koszty i zyski, zanim weźmiemy się za budowę takiej koparki.
Zanim złożymy taką koparkę trzeba mieć na uwadze, że zużycie prądu jest spore, więc trzeba prąd wliczyć w koszty. Dzięki krótkiemu opisowi tworzenia takiej koparki, będzie wam łatwiej zrozumieć zasadę działania takiej koparki kryptowalut.