Podatnik powinien rozliczyć w swojej rocznej deklaracji podatkowej przychody oraz koszty, które zostały poniesione z tytułu transakcji kryptowalutami. Są one rozliczane w PIT – 38 w źródle – kapitały pieniężne. Obecnie coraz więcej osób rozlicza się online. W programie e – pity można to zrobić uwzględniając wszystkie ulgi, odliczenia i nową wolną kwotę od podatku.
Rozliczenie podatkowe PIT za 2020 rok
Uzyskany przychód z kryptowalut można sumować z innymi, pozostałymi przychodami kryptowalutowymi. Należy jednak pamiętać, że nie wolno go łączyć z przychodem uzyskanym ze sprzedaży akcji, finansowych praw czy też udziałów. Poniesiony koszt na nabycie kryptowalut można sumować wyłącznie z resztą kosztów z kryptowalut. Nie sumuje się go jednak z kosztami nabycia akcji czy działów itp., które są w grupie kapitałów pieniężnych. Zgromadzone nadwyżki kosztów ponad wartość przychodu w rocznym ujęciu nie łączy się z tą samą nadwyżką, która występuje w pozostałych pieniężnych kapitałach. Różnicę przychodu oraz kosztu można rozliczać wyłącznie w ramach kryptowalut. Do tego służy osobna rubryka na deklaracji PIT – 38. W podsumowaniu podstawy opodatkowanie nie jest łączona z pozostałymi wykazywanymi przychodami w PIT – 38.
Kryptowaluty – wysokość podatku
Wysokość podatku PIT wynosi 19% podstawy, czyli to jest 19% przychodu po odjęciu od niego kosztów uzyskania. Kwoty podstawy opodatkowania nie obniża się o wartość ulg czy odliczeń podatkowych. Trzeba pamiętać, że opodatkowaniu podlega czysta wartość otrzymanego dochodu. Kryptowaluty rozlicza się na koniec roku w deklaracji rocznej, a następnie płaci się tylko roczny podatek od całego rozliczenia.
W skład przychodów z kapitałowych zysków wchodzą przychody z wirtualnej wymiany waluty na płatniczy środek, usługę czy towar inne niż wirtualna waluta. Ważne jest, aby ustalić przychody z tytułu np. sprzedaży wartości na danej giełdzie czy też zamiany na inną wartość uzyskanego w zamian towaru. Data uznania środków na rachunku bankowym na giełdzie wymiany kryptowalut to data przychodu podatnika. Przychodu nie rozpoznaje się jeszcze podczas wyprowadzania środków z wirtualnego rachunku na bankowy rachunek użytkownika.