Wysoki zysk uzyskany w krótkim okresie czasu. Jest to marzenie każdego inwestora. Niestety jest on możliwy tylko w przypadku inwestycji objętych dość sporym ryzykiem. Wielu inwestorów zniechęconych do produktów bankowych jak i papierów wartościowych szukało rozwojowego rynku gdzie można zarabiać w sposób o wiele bardziej dynamiczny. Stąd też coraz większa popularność kryptowalut z których najbardziej znaną jest Bitcoin.
Jak rozliczyć podatki ze sprzedaży bitcoinów?
To właśnie możliwość zarabiania po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset procent skusiła wielu inwestorów do tego typu rozwiązań. Nie zraził ich nawet fakt iż nie jest to aktywo namacalne, jak również nie ma żadnej ochrony związanej z kradzieżą kryptowalut. W olbrzymich zyskach inwestorów chciał wziąć udział również rząd, który już w kwietniu wymyślił podatek od każdej transakcji na kryptowalutach. Został on odrzucony po przez inwestorów w związku z brakiem opłacalności handlu w przypadku dużej ilości transakcji.
14 listopada tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 roku zmieniającą zasady opodatkowania dochodu z handlu kryptowalutami. Od stycznia 2019 roku zapłacimy podatek liniowy, którego stawka wynosić będzie 19%. Wciąż niejasna zostaje kwestia podatku pd czynności cywilnoprawnych.
W uzasadnieniu tych zmian możemy wyczytać, że są one uproszczeniem prawa podatkowego odnośne walut wirtualnych. W praktyce zapłacimy 19% podatku przy każdej ich sprzedaży zarówno na giełdzie jak i na wolnym rynku. Ten sam podatek dotyczy nas gdy dokonujemy zakupu za pomocą kryptowalut.
Podatek od sprzedaży kryptowalut – bitcoinów
Przeciwne opodatkowaniu kryptowalut jest większość inwestorów jak i Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Wysłało ono we wrześniu list do ministerstwa finansów, w którym utwierdza w przekonaniu, że planowane zmiany nie wpłyną pozytywnie zarówno na rynek kryptowalut jak i rozwój technologii Blockchain. Spowoduje ono emigrację wielu inwestorów na zagraniczne giełdy, które nie są obciążone podatkami.
Fakt proponowanych podatków jak również częste blokowanie kont bankowych handlarzom krypotowalut spowodował przeniesienie największej polskiej giełdy obrotu kryptowalutami Bitbay na Malte. Wpisana na listę ostrzeżeń publicznych KNF spółka płaci obecnie podatki za granicą gdyż w Polsce nie mogła skutecznie funkcjonować.
Warto dodać, że rynek Blockchain czyli technologii, na której oparte są kryptowaluty z roku na rok jest coraz bardziej dochodowy. Według prognoz w 2022 roku będzie wart 3,5 miliarda dolarów.
Chodź inwestorzy kryptowalutowi przyzwyczajeni są do dużych zmian notowań, a wraz z nimi równie dużą huśtawką nastrojów dostaną dodatkowo podatki związane z tą jakże dochodową działalnością. Jedyne zaś czego mogą być pewni to to że temat ten będzie jeszcze wielokrotnie poruszany.