Tam gdzie mamy do czynienia z ryzykiem warto być dobrze przygotowanym. Niewątpliwie takim obszarem jest inwestowanie na giełdzie. Elementem odpowiedniego przygotowania jest właśnie opracowanie własnej strategii inwestycyjnej. Poniżej wyjaśniamy jak się do tego zabrać.
Dlaczego strategia inwestycyjna jest potrzebna
Inwestowanie to działanie w obszarze dużego ryzyka. Wpływają na to dwa podstawowe elementy. Nie przewidywalność kursów akcji oraz konieczność radzenia sobie z własnymi emocjami. Emocje wiążą się z inwestowania własnych środków finansowych, w środowisku o dużej zmienności i wysokim elemencie ryzyka.
To właśnie dobra i przemyślana strategia inwestycyjna jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów. W inwestowaniu nie ma czasu ani możliwości na improwizację. Musimy podejmować właściwe, zaplanowane decyzje i konsekwentnie realizować różne warianty wybranego wcześniej scenariusza. Dobra strategia inwestycyjna nie wyeliminuje ryzyka związanego z inwestowaniem, ale zdecydowanie je zmniejszy dając jednocześnie większe szanse na zysk.
Jakie elementy uwzględnić budując strategię inwestycyjną
Budując własną strategię inwestycyjną powinniśmy uwzględnić i przemyśleć szereg różnych czynników. Chodzi tutaj zarówno o elementy zewnętrzne, jak i stricte związane z nami i naszymi zasobami. Dobrany odpowiedni miks – to właśnie cechuje dobrą i dopasowaną do inwestora strategię.
Szersze omówienie wszystkich elementów do uwzględnienia w naszej strategii znajdziecie tutaj, my scharakteryzujemy tylko najważniejsze z nich. Po pierwsze to czas jaki możemy poświęcić na inwestowanie. Drugi to oczywiście kapitał jaki przeznaczymy na inwestycje oraz równie ważne, związane z nim nasze możliwości do ponoszenia ryzyka inwestując ten kapitał. W końcu musimy dobrze przemyśleć i wybrać rynki na jakich chcemy inwestować oraz produkty i aktywa jakie znajdą się w naszym portfelu.
Gdzie przetestować wybraną strategię inwestycyjną
Jednym z ostatnich elementów powinno być także wybranie platformy za pomocą, której będziemy inwestować nasze środki. Ciekawym rozwiązaniem może być np. Saxo Bank, tutaj ich oficjalna strona, który daje dostęp do ponad 50 globalnych rynków akcji oraz możliwość inwestowania w tysiące aktywów i produktów.
To bardzo elastyczne narzędzie będzie świetnie dopasowane do każdego inwestora. Bez względu czy zaczynamy naszą przygodę z giełdą czy jesteśmy w tym już zaawansowani, warto rozważyć je jakie miejsce prowadzenia naszych transakcji. Dla poczatkujących inwestorów będzie ono proste i intuicyjne. Zaawansowanym da dostęp do wielu narzędzi i analiz ułatwiających inwestowanie.