Ripple, to kryptowaluta, która powstała w celu zapewnienia błyskawicznego transferu środków w obrocie międzynarodowym. Stanowi on swego rodzaju łącznik, pomiędzy bankami, giełdami, a także korporacjami, jeżeli chodzi o przelewy globalne.
Ripple XRP – kryptowaluta
Kryptowaluta ta weszła w życie już ponad pięć lat temu, jednakże sam pomysł stworzenia Ripple pojawił się niespełna piętnaście lat temu. W ostatnich latach do grupy partnerów dołączyło wiele podmiotów, zarówno indywidualnych, jak i gospodarczym. Głównym zadaniem tej kryptowaluty jest wspieranie instytucji finanswych na całym świecie w błyskawicznych, a przede wszystkim niezbyt kosztownych przelewach pieniężnych na całym świecie. Ripple posiada wiele cech, takich jak na przykład bardzo szybki transfer, duża przepustowość transakcji ( znacznie większa, aniżeli ma to miejsce w przypadku Bitcoin ), jak również pozwala na integracje z aktualnymi systemami, na podstawie których funkcjonują banki. Jednym z głównych założeń osób, które stworzyły tę kryptowalutę jest przesyłanie pieniędzy, nie zważając na walutę kraju, do którego jest on kierowany.
Ripple XRP – opis, informacje, opinie
Przede wszystkim nie ma możliwości kopania tej kryptowaluty. Właścicielem około 70% tokenów jest Ripple Iabs. Ripple, to nic innego, jak protokół rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym, więc RTGS. Charakteryzuje się on tym, że jest rozproszony, a nie zdecentralizowany.
Rozwiązania zastosowane w Ripple
1. xCurrent – to nowoczesny moduł, dzięki któremu możliwe jest rozliczanie transferów środków. Dostęp do niego ma każdy podmiot, który jest użytkownikiem systemu Ripplenet. Na przykład dzięki niemu, każdy bank ma możliwość wymieniania z innym bankiem, będącym uczestnikiem tego systemu, wiadomości o rozpoczęciu przelewu, a następnie o jego rozliczeniu. Oprogramowanie te połączone jest z systemem danego banku, przez API. Moduł ten charakteryzuje się również możliwością wysyłania wiadomości pomiędzy instytucjami finansowymi, a funkcjonuje to w sposób zbliżony do przelewów SWIFT. Również składa się na niego Walidator, który potwierdza dokonanie transakcji przez obie strony. Kolejnym elementem, dzięki któremu możliwe jest przewalutowanie środków na walutę docelową jest FC Ticker. Wszystko to funkcjonuje na podstawie protokołu Interledger Protocol, czyli ILP, który umożliwia integrację różnych systemów płatności. Protokół ten dokonuje łączenia różnych sieci i jest wzorowany na znanym w internecie protokole, jakim jest TCP/IP. Takie zastosowanie jest zgodne ze standardami, którymi kierują się banki, co do zarządzania ryzykiem, polityki prywatności oraz zgodności.
2. xRapid – kwestia przewalutowania środków do zagranicznych krajów, powoduje że koszty transakcji są znacznie większe, aniżeli koszty transakcji do banków krajowych. W związku z tym zadaniem tego modułu, jest błyskawiczne oraz tanie przewalutowanie pieniędzy z jednej waluty na drugą.
3. xVIA – jest to bardzo dobre rozwiązanie dla różnych instytucji finansowych, które chcą zastosować jedno oprogramowanie do obsługiwania odmiennych systemów płatności. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na to, że istnieje możliwość monitorowania wszystkich transferów, a nawet dołączania do nich przeróżnych załączników, typu faktury. xVIA zajmuje się wykonywaniem połączenia infrastruktury bankowej wraz z API RippleNet.
Gdzie kupić Ripple?
Tę kryptowalutę można zakupić na giełdach. Ich sprzedaż oferuje również Ripple Labs. Docelowo sprzedaż tej kryptowaluty ma wynosić 10 miliardów. Zdecydowana większość tokenów jest własnością Ripple Labs.