Oprogramowanie EOS.IO wprowadza zupełnie nową architekturę blockchain, która została stworzona, żeby umożliwić pionowe oraz poziome skalowanie zdecentralizowanych aplikacji. Możliwe jest to, dzięki zaprojektowanie konstrukcji, która przypomina system operacyjny, która to umożliwia stworzenie nowych aplikacji.
EOS – kryptowaluta
Oprogramowanie zapewnia nam konta, uwierzytelnianie, komunikację asynchroniczną, bazy danych, jak również układanie aplikacji w wielu rdzeniach, którymi dysponuje procesor. Tak stworzona architektura blockchain, która skaluje się do mnóstwa transakcji na sekundę, wyklucza wszelkie opłaty transakcyjne dla użytkowników, jak również daje możliwość błyskawicznego i sprawnego wprowadzania zdecentralizowanych aplikacji.
Kryptowaluta, jaką jest EOS korzysta z jedynego zdecentralizowanego algorytmu konsensusu, który może bez najmniejszego problemu odpowiadać wymaganiom wydajnościowym aplikacji na blockchainie. Funkcje te mianowicie spełnia Delegated Proof of Stake, czyli DPOS.
EOS – opinie, opis, informacje
Algorytm ten pozwala osobom, które dysponują tokenami, wybierać producentów bloków, za pomocą ciągłego systemu głosowanie, jak również każda osoba może zdecydować się na udział w produkcji bloków, natomiast ilość wyprodukowanych bloków przez daną osobę jest wprost proporcjonalna do całkowitej liczby głosów, którą dany użytkownik otrzymał, w stosunku do pozostały producentów (użytkowników).
To nowoczesne oprogramowanie, jakim jest EOS.IO daje także możliwość tworzenia bloków, co 3 sekundy i każdy użytkownik może wyprodukować jeden blok w określonym momencie. Jeżeli w danym czasie blok nie zostanie wyprodukowany, to blok dla tego przedziału czasowego jest pomijany. Jeżeli pominiętych jest kilka bloków, to wtedy następuje 6 sekundowa przerwa w łańcuchu bloków.
Bloki są tworzone w rundach, a każda z nich zawiera 21 bloków. Na samym początku każdy wybiera 21 odmiennych producentów bloków. 20 użytkowników, którzy otrzymają największą liczbę głosów, jest wybieranych automatycznie w każdej rundzie, natomiast producent, który jest ostatni, wybierany jest stosownie do liczby głosów.
Każdy producent, który został wybrany jest tasowany poprzez liczby pseudolosowej, która pochodzi z czasu bloku. Takie tasowanie służy zachowaniu równowago łączności z resztą producentów. Jeżeli producent przegapi blok i nie utworzy żadnego bloku w przeciągu 24 godzin, to automatycznie jest eliminowany z rundy, dopóki nie powiadomi, że jest ponownie gotów, żeby znów zacząć produkować bloki. Dzięki temu sieć funkcjonuje bez żadnych problemów, jak również taki sposób znacznie zmniejsza liczbę pominiętych bloków.