DASH, to kryptowaluta, która opiera się na pracy jednej osoby, lub też całej grupy ludzi, którzy ukrywają się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Kryptowaluta ta została stworzona w taki sposób, żeby chronić całkowicie prywatność wszystkich swoich użytkowników.
Charakteryzuje się ona zdecentralizowaniem, anonimowością, jak również daje ona możliwość dokonywania całkowicie bezpiecznych i równocześnie także błyskawicznych transakcji. Posiada ona dwustopniową sieć peer-to-peer, która jest zmotywowana finansowo, żeby dostarczać usługi do całej sieci DASH.
Dash – kryptowaluta
1. Masternoidy – czyli węzły, które swoją budową bardzo przypominają węzły Bitcoin. Różnią się one jednak tym, że w przypadku DASH muszą one dostarczać określony poziom usług. Powstają one poprzez wysłanie 1000 DASH na podany w portfelu adres, który następnie włącza węzeł, dzięki czemu jest on zdolny do wysłania wiadomości do całej sieci. W taki oto sposób powstaje drugi prywatny klucz, który przeznaczony jest do podpisywania kolejnych wiadomości. Dzięki niemu portfel całkowicie się zamyka, gdy pracuje w trybie pojedynczym. Konieczność wysłania 100 DASH, traktować można, jako swego rodzaju zastaw, który jednak jest w pełni bezpieczny i cały czas pozostaje pod kontrolą właściciela konta.
2. PrivateSend
Dzięki zastosowaniu usługi mieszania monet, wszystkie tokeny tej waluty są zamienne i jednakowe. Dzięki czemu użytkownicy mogą dokonywać anonimowych transakcji. Usługa PrivateSend jest wbudowana w walutę, jej użycie nie sprawia żadnych problemów, jak również jest ona zdecentralizowana i całkowicie bezpieczna dla każdego użytkownika. PrivateSend ma ograniczenie do 1000 DASH na jedną sesję miksowania i wymaga wielu sesji, żeby dokładnie zanonimizować duże sumy pieniędzy.
3. InstantSend
Dzięki temu, że ta kryptowaluta zawiera Masternody, to jej użytkownicy mają możliwość dokonywania nieodwracalnych i szybkich transakcji, a jej zamknięcie trwa tylko kilka sekund. Cały proces dokonywania transakcji nie przebiega pod żadnym centralnym nadzorem.
Dash – opinie, opis, informacje
Można zaobserwować, że podaż monet zmniejsza się w skali roku o 7%, a w przypadku innych kryptowalut podaż zmniejsza się nawet o połowę. Produkcja DASH jest tak zaplanowana, żeby podaż zmniejszała się stopniowo i zatrzymała się około 2150 roku. 45% nagrody otrzymują masternody, 45% górnicy, natomiast pozostałe 10% zasila budżet, którego celem jest rozwój waluty.
Waluty te niekiedy można znaleźć na platformie Premining, gdyż niedługo po utworzeniu okazało się, że jej kod zawiera błąd, dzięki któremu możliwe było wydobycie duże ilości monet za całkiem małe pieniądze. Gdzieniegdzie było słychać głosy, że celowo dokonał tego twórca monet- Evan Duffield. Słychać również głosy, że Duffield miał możliwość zrezygnowania z projektu i go spieniężyć podczas bańki w 2014 roku, jednakże nadal jest on członkiem fundacji, dlatego też sprawa ta jest sporna.
Kryptowaluta ta cały czas się rozwija, o czym świadczą wprowadzane zmiany. W maju 2017 roku jej twórcy wprowadzili tzw. DashDrive, który zawierał dodatek projektów i kamieni milowej, jak również dawał możliwość zwolnienia funduszy przez menadżerów projektu, jeżeli projekt okaże się sukcesem. Zmiana ta również odnosi się do kontraktów. W styczniu 2018 powstał natomiast tzw. DashDrive & Dapi Client App, który określił, że wczesna wersja alpha ma możliwość obsłużenia mniej niż milion potencjalnych użytkowników. Kryptowaluta ta cały czas się rozwija i planowane są kolejne zmiany.
Gdzie kupić DASH?
Kryptowalutę można kupić na wszystkich największych platformach giełd kryptowalut, do których zaliczane są:
1. Bitbay
2. Botmarket
3. Bitmarket24
4. Coinroom
5. Coinbase
6. Bitstamp
7. Kraken
Dash – kurs, notowania, wykres